FESTIWAL NAUKI

Nauka źródłem inspiracji - Festiwal Nauki w Szkole Podstawowej w Bożem

W środę 26 września uczniowie szkoły w Bożem mieli przyjemność wzięcia udziału  w Festiwalu Nauki zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera, w związku z realizacją  projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich. Partnerem realizowanego projektu jest Gmina Mrągowo.

Wszyscy od samego rana w szkole byli podekscytowani  wydarzeniem jakie miało się rozpocząć. Zebranych na sali gimnastycznej uczniów, pracowników szkoły i rodziców przywitała Pani dyrektor Grażyna Sasim, która opowiedziała o projekcie, o tym jakie niesamowite atrakcje czekają na dzieci. Dzięki temu przedsięwzięciu szkoła zyska nowe pomoce dydaktyczne, dodatkowe i bardzo atrakcyjne zajęcia dla uczniów, jak również ciekawe szkolenia dla nauczycieli. Następnie głos zabrał wójt Gminy Mrągowo. Uświadomił nas o ważności nauk ścisłych, przyrodniczych jak również badań i eksperymentów , które w bardzo ciekawy sposób wprowadzają nas w świat fizyki i chemii.

Doświadczenia z ciekłym azotem umożliwiły dzieciom przekonanie się, jakimi cechami się on charakteryzuje i jak wpływa na inne substancje. Bardzo chętnie zgłaszały się do udziału w spektakularnych eksperymentach i aktywnie w nich uczestniczyły.

Kolejnym blokiem tematycznym był suchy lód. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z tą wyjątkową substancją. Dowiedzieli się jak to możliwe, że lód może być suchy, co to jest sublimacja. Dzieci poznały właściwości tej substancji pomagając instruktorom.

Następnie uczniowie udali się do klas w której przygotowane były warsztaty z robotyki, nowoczesnych technologii i wirtualnej rzeczywistości. Bardzo interesujące i pobudzające dzieci do działania były również zajęcia o elektryczności.

Dzień był bardzo emocjonujący dla wszystkich osób uczestniczących w Festiwalu Nauki. Nad całością czuwali studenci z Uniwersytetu w Poznaniu pod opieką Pani Aleksandry Urbaniak oraz szkolny koordynator projektu Pani Małgorzata Piszczatowska.