• SPRAWOZDANIE

• Aktywna Tablica – sprawozdanie z programu – Szkoła Podstawowa w Bożem 2019/2020

W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła brała udział w Rządowym programie rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno- komunikacyjnych „Aktywna tablica”. W ramach programu szkoła została wyposażona w dwa monitory interaktywne.

Zrealizowano następujące działania:

1. Powołano szkolnego e-koordynatora panią Wiesławę Gajo, która czuwała nad realizacją zadań.
          2. Do wspierania dyrektora  szkoły i nauczycieli w zorganizowaniu pracy szkoły z wykorzystaniem TIK, powołano Nauczycielski Zespół Samokształceniowyw
          3.  Powołano Międzyszkolną Sieć Współpracy Nauczycieli Szkół Podstawowych w Szestnie i  Bożem. Jej głównym celem było rozwijanie współpracy między nauczycielami w zakresie dzielenia się doświadczeniami i opracowanymi materiałami. W ramach współpracy odbyły się trzy spotkania.
          4. Na stronie internetowej szkoły stworzono zakładkę „Aktywna Tablica”, na której zamieszczono ciekawe linki do scenariuszy, prezentacji w PowerPoint oraz pomysły, które mają służyć uczniom oraz nauczycielom.
          5. Nauczyciele uczestniczyli w  różnych szkoleniach, podczas których doskonalili swoje umiejętności. Były to:
          • Szkolenie z obsługi monitora interaktywnego – 13 września 2019 r.
          • Szkolenie „Multbook w edukacji.
          • Warsztaty „Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.
          •  LearningApps – Tworzenie interaktywnych materiałów dydaktycznych do pracy z tablicą interaktywną i nie tylko”.
          • Czarowanie na ekranie-zastosowanie TIKw edukacji wczesnoszkolnej
          • Khan Academy jako narzędzie pracy zdalnej - prowadzony przez profesora Lecha Mankiewicza
          • Kształtujemy kompetencje kluczowe z Uczymy Dzieci Programować cz1. Cz.2 cz.3 cz.4, cz. 5
          • Praktyczne rady na zdalne nauczanie  w edukacji wczesnoszkolnej

• Jak zaskoczyć uczniów – pomysłowe ćwiczenia w Genially- wykład
          1. Zorganizowano w szkole lekcje otwarte z wykorzystaniem TIK w nauczaniu w ramach uczestnictwa w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli.
          2. Szkoła dzieliła się przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami z innymi nauczycielami przez udostępnianie, w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli, opracowanych scenariuszy zajęć edukacyjnych oraz prezentacji w Power Point. Opracowano  scenariusze zajęć z wykorzystanie TIK oraz  prezentacje multimedialne,
          3. Wykorzystywano TIK na zajęciach edukacyjnych prowadzonych w każdym oddziale szkoły, w liczbie co najmniej 8 godzin zajęć edukacyjnych średnio w każdym tygodniu nauki począwszy od dnia zainstalowania i uruchomienia monitorów interaktywnych. Lekcje z wykorzystaniem TIK z każdego oddziału w szkole odnotowywano w dziennikach lekcyjnych poprzez dopisanie do tematu lekcji „TIK”.

Dzięki tablicy interaktywnej nauczyciel prowadzi dynamiczną lekcję, gdzie oprócz zapisania przez niego niezbędnych informacji, w szybki sposób włącza odpowiedni do tematu lekcji film czy pokazuje zdjęcia. Zakupione tablice interaktywne są bardzo chętnie wykorzystywane w trakcie prowadzonych zajęć i sprawiają, że lekcje są ciekawsze, wzrasta też  motywacja uczniów do nauki. Nasi uczniowie zyskali większe możliwości  rozwoju poznawczego i społecznego oraz szansę na rozwijanie zainteresowań i uzdolnień w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Wykorzystywanie Technologii Informacyjno - Komunikacyjnych w szkole

Nauczyciele coraz chętniej sięgają po nowoczesne środki nauczania, głównie postaci monitorów oraz tablic interaktywnych, stanowiących obecnie niezastąpione narzędzie wzbogacające w obraz i dźwięk proces edukacyjny w szkole oraz umożliwiające uczniom interaktywne  działanie.
          Wspierające proces dydaktyczny narzędzia TIK uznawane są w szkole za najbardziej skuteczne, gdyż uczestnicy zajęć wykazują większe zainteresowanie, bardziej skupiają się na omawianych, czy prezentowanych zagadnieniach. Uczniowie nie zawsze są zobligowani do robienia notatek, dzięki możliwości zapisu i udostępniania treści z lekcji w wersji cyfrowej. Stosowane przez nauczycieli narzędzia dają lepsze możliwości wykorzystywania nie tylko filmów, czy programów multimedialnych, w tym multibooków, ale również wielu innych środków dydaktycznych w formatach cyfrowych, zgłębiających problematykę zajęć.
          Nie jest obce nauczycielom tworzenie notatek na stopklatkach, celem jeszcze lepszego, wnikliwego zaprezentowania zagadnienia związanego z lekcją. Dzięki możliwości zapisu treści zapisanej na tablicy, nauczyciele chętnie wykorzystują ją na zajęciach o charakterze powtórzeniowym. Podczas zajęć z informatyki tablica interaktywna wykorzystywana jest do wspólnego, zbiorowego budowania programów poruszających obiekt na ekranie program Scratch  i Scratch Junior.

W rezultacie realizacji przyjętych zadań:

• uczniowie podnieśli swoje kompetencje w zakresie posługiwania się oraz wykorzystywania TIK w procesie uczenia się i pracy zespołowej,
          • wzrosła świadomość uczniów i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa w sieci oraz stosowania praw autorskich do treści edukacyjnych dostępnych w Internecie,
          • zwiększyła się skuteczność nauczania dzięki stosowaniu przez nauczycieli metod aktywizujących oraz położenie nacisku na indywidualizację nauczania,
          • nastąpiło wzbogacenie wyposażenia szkoły w nowoczesny sprzęt komputerowy,
          • nauczyciele, dzięki szkoleniom, podnieśli swoje kompetencje w zakresie stosowania TIK w procesie kształcenia.

W Gajo